Trh ojetin 2021 – nejprodávanější vozy, nejžádanější ojetiny a za jaké auto dostanete nejvíce?

08.12.2021
Ojetá auta mají pré. Skladovky na skladech ubývají, nová auta sužují dlouhé čekací doby a elektromobily hned k odběru na dračku nejdou. Takže každý čech raději sáhne po kvalitní ojetině. Jak se trh ojetých vozů změnil za poslední rok? Které modely jsou nyní v bazarech nejžádanější? A má vůbec smysl doufat v lepší rok 2022?

Auta chybí v celé Evropě. Čipová krize a nekončící pandemie drtí výrobu a dovoz, elektromobilový tlak EU děsí automobilky a dokonce ani tu dobrou ojetinu nejde sehnat. Firmy, které rády obměňovaly své flotily se aut drží zuby nehty a fyzické osoby si nové auto pořizovat nechtějí, takže jim to staré postačí. Kdybyste si dělali zálusk na auto z dovozu, také se vám moc nepoštěstí, jelikož i v zahraničí chybí kvalitní ojetiny. Buďte tedy při nákupu dvakrát obezřetní, může se jednat o vůz po „totálce“ či se stočenými kilometry.

 

Nejžádanější ojetiny na trhu

Z dat bazarových společností vyplývá, že mezi top pět nejžádanějších vozů patří Škoda Octavia, Škoda Fabia, Volkswagen Golf, Škoda Superb a Volkswagen Passat. To jsou obecně nejoblíbenější vozy u nás, takže se není co divit. Co je ale dobré podotknout je, že za tyto vozy dostanete mnohem více, než třeba před rokem. Pokud jste vlastníkem Škody Octavia třetí generace, která už má hodně „nalítáno“, loni bytse za ni dostali sotva 230 000 Kč. Dnes? Až o 40 000 Kč více. Je i váš vůz v top desítce nejvíce nabízených vozů?

(Zdroj: AAA Auto)

Za jaké vozy získáte nejvíc peněz?

Jak se ale trh bude vyvíjet dál? S elektromobilitou v patách a s několika nešťastnými rozhodnutími automobilek se trh bude trochu obracet. Pokud plánujete výkup vozu ještě tento rok, za tyto modely získáte nejlepší cenu: Škoda Fabia Combi, Dacia Duster (LPG), Volkswagen Sharan, Citroen C4 Grand Picasso, Ford Galaxy, Škoda Rapid Spaceback, Škoda Octavia Combi III, Škoda Octavia RS II. Pokud jste alespoň trochu znalí automobilového trhu, můžete vidět, že se jedná o vozy, které už nové neseženete, nebudou se vyrábět, anebo jejich nastupující generace nebyly dostatečně úspěšné.  Očekává se také mnohem větší zájem o vozy typu MPV, což může mít na svědomí přesycení trhu vozy typu SUV a jejich vysoké ceny. Rodiny s dětmi pak raději sáhnou po ojetém MPV. A na tom můžete vydělat, pokud jedno vlastníte.

 

A co rok 2022?

I když některé automobilky hlásí zlepšení čipové situace, pořád jsou zde překážky, které zlepšení trhu nenasvědčují. Pokud tedy přemýšlíte o výkupu vašeho vozu a o případné koupi nového auta, udělejte tak co nejdříve! Nemusíte mít hned na nové, stačí i pěkná ojetina, která vám jen bude získávat na ceně. U nás v Autonaklik.cz jsme spustili možnost výkupu vašeho vozu online formou aukce, takže je jen na vás, komu a za kolik své auto prodáte.

Pokud chcete vědět, jak na to, vše potřebné najdete zde: https://autonaklik.cz/oceneni-vozidla-online/