Škoda Enyaq iV má za sebou světovou premiéru.

02.09.2020
1 září 2020 se v Praze konala světová premiéra prvního sériového vozu značky ŠKODA na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB). Nabídne dvě varianty pohonu, dvě různé kapacity baterie, čtyři výkonové stupně od 132 do 225 kW, krátké nabíjecí časy a dlouhý dojezd až 510 km. Ceny začínají na 1 059 900 Kč.

Nové elektrické SUV nabízí zcela nový koncept interiéru s volitelným designem místo klasických výbavových stupňů a také zcela novou strukturu modelové nabídky. Na český trh vstoupí ŠKODA ENYAQ iV s cenou začínající na 1 059 900 Kč. Speciální novinkou je exkluzivní, limitovaná edice 1 895 vozů ENYAQ iV Founders Edition, která v jubilejním roce připomíná úspěšnou 125letou historii společnosti, kterou dnes známe jako ŠKODA AUTO.

Founders Edition s osvětlenou přední maskou a 21″ koly z lehké slitiny

Nová Crystal Face – neobyčejná, osvětlená přední maska – bude ve verzích Founders Edition a ENYAQ RS iV součástí standardní výbavy. Na přání bude nabízena pro verze ENYAQ 80 iV a ENYAQ 80x iV. Příď vozu ENYAQ iV s křišťálovým vzhledem osvěcuje 130 LED diod. Jedná se o designový prvek, který se již objevil ve studii ŠKODA VISION iV. Limitovaná série Founders Edition bude dostupná ve dvou variantách kombinace baterie a motoru a ve dvou barvách. Nabízí také 21″ kola z lehké slitiny, sportovní přední a zadní nárazník a interiér ecoSuite s ekologicky vyčiněnou kůží.

Elektrický pohon

ENYAQ iV nabízí zcela novou koncepci pohonu a využívá tak možnosti modulární platformy pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Jádrem této platformy je tzv. skateboardová architektura. Z důvodu úspory místa je baterie umístěna v podlaze. Díky dvěma různým kapacitám baterie, čtyřem výkonovým stupňům od 132 do 225 kW a pohonu zadních nebo všech kol poskytne různé možnosti využití. Vůz zvládne táhnout přívěs o hmotnosti až 1 400 kg (8% stoupání), resp. 1 200 kg (12% stoupání).

Bezpečnost

K novým asistenčním systémům patří Asistovaná jízda 2.0 s rozšířenými funkcemi, Parkování na dálku a Trénované parkování.

Exteriér

Ačkoliv je nový vůz ENYAQ iV na délku o něco kratší než ŠKODA OCTAVIA, nabízí podobně prostorný interiér jako ŠKODA KODIAQ. Výraznou příď zdobí velká maska chladiče, dále na přání dodávaná osvětlená maska Crystal Face, která nabízí animovanou funkci Coming/Leaving Home, a Matrix-LED hlavní světlomety. TOP LED zadní světla jsou vybavena dynamickými směrovými světly a také nabízí animovanou funkci Coming/Leaving Home.

Interiér

Nové designy interiéru nahrazují klasické výbavové stupně. Každý design interiéru, navržený nejlepšími interiérovými designéry společnosti ŠKODA AUTO, představuje elegantní, vkusně zařízený interiér s přírodními, trvale udržitelnými a recyklovatelnými materiály, který navozuje velmi příjemnou atmosféru. Nová nabídková struktura usnadňuje individuální konfiguraci vozu. Tematické pakety a několik samostatných položek výbavy na přání lze nakonfigurovat jednoduše a v několika krocích.

Konektivita

Centrální obrazovka s úhlopříčkou 13″ je vůbec největší obrazovka použitá ve voze ŠKODA. Pomocí aplikace ŠKODA Connect App je možné na dálku pohodlně ovládat dobíjení baterie nebo klimatizaci interiéru před plánovanou cestou.

Simply Clever

ŠKODA vyvinula Simply Clever prvky specifické pro vůz ENYAQ iV, například čistič nabíjecích kabelů, kryt nabíjecí zásuvky nebo přihrádku pro nabíjecí kabel umístěnou pod podlahou zavazadlového prostoru. Nová středová konzole má dvouúrovňové uspořádání a nabízí dostatek místa. Šikovný organizér zajišťuje pořádek v mezipodlaze. Klasická škrabka na led je ve voze ENYAQ iV umístěna na vnitřní straně pátých dveří.

Nabíjení

Nabíjecí karta MyŠKODA Powerpass umožní snadné a bezproblémové dobíjení. Výhodou pro zákazníky bude to, že jediná karta umožní dobíjení na většině dobíjecích stanic v zemích Evropské unie. Pro individuální dobíjení doma nabídne ŠKODA AUTO wallbox ŠKODA iV Charger ve dvou verzích. Obě verze jsou již chytré a nabízí tedy např. možnost sledovat stav nabíjení vozidla nebo také spotřebovanou elektrickou energii. Pomocí rychlonabíjecího kabelu bude možné dobíjet vůz ŠKODA ENYAQ iV na rychlonabíjecích stanicích.

 

ŠKODA ENYAQ iV – Přehled technických dat
Rozměry 4 649 x 1 879 x 1 616 mm, Rozvor: 2 765 mm
Model ENYAQ 60 iV ENYAQ 80 iV ENYAQ 80x iV ENYAQ RS iV
Pohon 4 x 2 4 x 2 4 x 4 4×4
Max. výkon 132 kW 150 kW 195 kW 225 kW
Max. točivý moment 310 Nm 310 Nm 425 Nm 460 Nm
Zrychlení 0-100 km/h 8,7 s 8,5 s 6,9 s 6.2 s
Max. rychlost 160 km/h 160 km/h 160 km/h 180 km/h
Dojezd (WLTP) 390 km 510 km 460 km 460 km