Prodej ojetiny od A do Z – co si vzít s sebou a na co si dát pozor?

12.01.2022
Pokud jste si nechali ocenit svůj vůz online, tak už zbývá jen dojet za prodejcem, vůz nechat prohlédnout a nechat ocenit finální cenou. Existují různé možnosti ocenění vozu online, ale nikdo vám nemůže žádnou částku garantovat do té doby, než je vůz prohlédnut odborníkem. Až poté je možné zohlednit stav konkrétního vozu a další možné vady a problémy. Obecně platí, že čím starší vůz, tím více problémů může technik při prohlídce objevit a o ně se může nabízená částka ještě snížit.

Kam mám se svým autem jet? 

Záleží, jakou formou svůj vůz prodáváte. Když zvolíte možnost komisního prodeje, zajedete pak za vámi vybraným prodejcem, například Auto Esa, či AAA Auto. 

Pokud si vyberete možnost nacenění vozu u nás, budeme kontaktovat hlavně ty prodejce, které jsou ve vaší blízké vzdálenosti, tak, abyste nemuseli jezdit přes celou zemi. Můžete za nimi zajet i bez předchozího ocenění, avšak doporučujeme mít alespoň nějaké ponětí o výkupní ceně vašeho vozu, abyste se nenechali napálit. 

Jak to bude probíhat? 

Opět záleží na výběru prodeje. Při komisním prodeji po příjezdu za prodejcem se vás ujme odborník, který napojí váš vůz na počítač a spustí diagnostiku. Jakmile zjistí, v jakém stavu vozidlo je, projede se s ním ve vaší přítomnosti, aby prozkoumal jízdní dynamiku a její stav. Vy si určíte cenu a buď necháte vůz s prodejcem, či se domluvíte na protiúčtu. Podobný postup je pak i při prodeji v bazaru, až na to, že vám prodejce určí cenu vašeho vozu a vy se podle toho rozhodnete, jestli vůz prodáte či ne. 

Pokud prodáváte vůz sami přes inzerát online, je důležité být opravdu velmi obezřetný a mít vše připravené. Poté, co jste vůz nafotili, řádně popsali a dostali nabídku, zákazník se přijde o vůz zajímat. Mějte po ruce veškeré informace o stavu vozu a svolte i k testovací jízdě. Nepřistupujte na pozdější převod vozu. I když vám zájemce nabídne vyšší cenu, i cestou na přepsání se s vozem může něco stát a vy budete za něj zodpovědní. Nejdříve převod, potom teprve dávejte vůz z ruky.

Nejjednodušší je snad cesta výkupní ceny. Přijedete do bazaru, kde poskytnete veškeré informace, které o vozu máte prodejci, ten stanoví cenu, vy berete peníze a jedete domů. 

Co si mám vzít s sebou? 

Než se vydáte za prodejcem, je dobré si zkontrolovat, že jste si vzali vše, co je potřeba. Přeci nechcete jet do bazaru dvakrát. Zkontrolujte si tedy, zda máte: 

  • platný občanský průkaz
  • velký technický průkaz
  • malý technický průkaz
  • zelenou karta pojištění
  • ověřenou plnou moc pro zástupce k registraci a převodu vozidla pokud vůz neprodává majitel vozidla
  • dobré také mít: servisní knížku, doklady o provedení oprav, náhradní klíče, druhou sadu kol

Na co se mám připravit?

I na zkušeného zákazníka čekají při prodeji vozu rizika. Na ty nezkušené si však prodejci nejčastěji brousí zuby a ne každý prodejce to s vámi myslí dobře. Pokud vám záleží na získání té nejvyšší ceny, doporučujeme si nechat vůz prohlédnout nezávislým technikem, abyste přesně věděli, v jakém stavu je váš vůz. 

Při prodeji v klasickém bazaru či dealerství se můžete setkat s fabulováním prodejců a často se pak majitelé cítí zahnaní do kouta, jelikož toho o autech moc nevědí a spoléhají na odbornost prodejců. Proto je důležité si stát za svým, když víte, že je váš vůz v pořádku.

Může se však stát i opačná situace. Váš vůz má pro vás obrovskou hodnotu, ať citovou či jinou, a nedokážete si představit, že by vám za něj prodejce dal “tak málo”. V tuto chvíli je důležité být objektivní a zamyslet se nad tím, že pokud je hodnota vašeho vozu subjektivní, nemůže ji odborník brát v potaz. Každý z nás má doma v garáži poklad, ale ne každý ho ocení stejně. 

Dále je velmi důležité myslet na to, že ceny na internetu jsou pouze orientační. Je možné, že se setkáte s prodejci, kteří inzerují vozy podobné tomu vašemu za vyšší cenu, než nabízí vám. V takovou chvíli je nutné si uvědomit, že i ti prodejci tak dělají z ryze marketingového důvodu. 

Pokud chcete mít opravdu jistotu, doporučujeme najmout technika pro zkontrolování vašeho vozu a dále pak nechat si nacenit náš vůz u nás. My vám dáme opravdu realistickou částku, takže až pojedete vůz prodat, budete se mít od čeho odpíchnout.