Proč Češi zarytě odmítají elektromobilitu?
Prvním problémem je nedostatek času. Ačkoliv se automobilky na přechod na elektřinu připravují už několik let, rok 2035 je stále nereálný. Nejedná se jen o časovou problematiku, automobilky se snaží nedostatek času nahradit urychleným, nepřirozeným vývojem, který nejvíce odnáší kvalita. Automobilky zkrátka nemají dostatek finančních prostředků, aby vývoj elektromobilů byl co nejkvalitnější a nejrychlejší. Navíc jim vývoj stěžují emisní pokuty, které Evropská unie uvalí na automobilky, které nedodrží nízkou emisi CO2/rok. Pokud všechny vozy vyrobené automobilkou vypustí více jak 95 gramů CO2 na jeden kilometr, čekají ji sankce.
Nepřirozený výběr
Přechod na elektromobily je dále součástí nepřirozeného vývoje. Takový vývoj se charakterizuje pokrokem v aspektu, který společnost sama nevyžaduje. Ideálním příkladem přirozeného vývoje je přechod z kočárů na automobily či z petroleje na elektřinu. Společnost pro své lepší fungování vyžaduje nové a nové vymoženosti, které jí usnadní život a produktivitu. Elektromobilita je jedním z druhů vývoje, po kterém společnost neprahla a je spíše poslední záchranou, než přirozeným vývojem. Proto je také natolik těžké se k ní dopracovat v tak krátkém čase. Trh tento typ inovace nepotřeboval a není na něj řádně připraven. Smutnou třešničkou na dortu je fakt, že mimo segment luxusních vozů jsou elektromobily řádně nevkusné, jakoby automobilky dělali co mohou, aby vytvořili mimozemské kreace plné plastu a nevkusných barevných kombinací.
Průmys(love)
Když pomineme automobilové nadšence do hlasitých výfuku, driftování a obecného prožitku z jízdy, kteří jsou zásadně proti elektrické mobilitě, nesmíme vynechat léta průmyslového vývoje, která budou přechodem zapomenuta. Vyvinout spalovací motor není snadné a po mnoho let se jeho funkčnost vyvíjela k dokonalosti. Na stavbě vozů se spalovacími motory navazuje spousta zaměstnání a lidské síly. Vývoj elektromobilů a obecně vozů dnešní doby je spíše práce pro IT technika, než klasického montéra, a tak jsou tyto práce v ohrožení.
Škola života
Poslední, a možná nejobvyklejší problematikou je nedostatek správných informací. Lidé mají pocit, že je jim elektromobilita natlačena nedobrovolně a proto se brání. Všude po internetu kolují informace od příznivců elektromobility, které se pak neshodují se zážitkem uživatelů a zase naopak. Nezávislá média jsou nařčena z placených spoluprací a nejvíce spokojení jsou uživatelé těch opravdu nejluxusnějších elektromobilů na trhu. Odmítači propagují pouze negativní zprávy, příznivci zas jen ty pozitivní. Společnost je díky tomu velmi rozpolcená a alternativní mobilitu přirovnává buď ke spáse či k naprostému šílenství. To vše má za vinu nedostatek důvěryhodných informací a zbytečný nátlak na odmítače, který je spíše kontraproduktivní.
Závěrem
Elektromobilita je rozhodně zajímavý krok dopředu a není nutné ji ihned zavrhnout. Je důležité občany řádně informovat o všech výhodách a nevýhodách, a zaujmout spíše mírný přístup k těm, kteří elektromobilitu odmítají. Pokud je elektromobilita jedinou cestou kupředu, je potřeba nadále motivovat občany ke koupi dotacemi a výhodami, raději než zákazy a příkazy. Ačkoliv jsou výhody nesporné, výzkum do dalších alternativních paliv a druhů mobility je rozhodně třeba.