Konec lepení a seškrabávání dálničních kupónů

14.12.2020
Rok 2020 je po pětadvaceti letech tím posledním, kdy si řidiči směřující na české dálnice musí lepit na sklo dálniční kupóny. Státní fond dopravní infrastruktury ve spolupráci s ministerstvem dopravy spouští od 1.1.2021 systém elektronické dálniční známky.

Přinášíme vám hlavní informace o nově zavedeném systému. Platnost všech elektronických známek začíná platit nejdříve 1.1.2021. Koupit si je můžete až tři měsíce před začátkem platnosti. Roční elektronická známka platí rok od vybraného data. Pokud v e-shopu vyplníte svůj e-mail, systém vás na konec platnosti upozorní automatickou zprávou.

 

Jak elektronickou dálniční známku koupit?
Novou elektronickou známku lze koupit pohodlně na oficiálním e-shopu https://edalnice.cz/ ,

s pomocí obsluhy na obchodních místech nebo prostřednictvím samoobslužných kiosků. Obchodními místy jsou zatím Česká pošta a EuroOil. Samoobslužné kiosky budou k dispozici zejména v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněné úseky a bude možné v nich platit pouze bezhotovostně.

Kde elektronická dálniční známka platí?
Známka platí na vyznačených placených úsecích dálnic. Kolem měst je celá řada neplacených úseků, kde známku mít nemusíte. Seznam všech placených úseků naleznete na výše uvedené webové adrese oficiálního e-shopu.

Kdo si musí elektronickou dálniční známku pořídit?
Povinnost pořídit si dálniční známku bude platit pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejich nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny. Na přípojná vozidla a motocykly se povinnost nevztahuje.

Kdo je osvobozen?
Automaticky jsou osvobozena vozidla registrovaná v ČR, která jako palivo používají elektrickou energii nebo vodík, případně v kombinaci s jiným palivem, pokud hodnota emisí CO2 nepřesáhne 50 g/km. Dále budou automaticky osvobozena vozidla přepravující držitele ZTP a vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění se zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. Dále historická vozidla s přidělenou zvláštní poznávací značkou. Při kontrole stačí se prokázat průkazem ZTP, ve druhém případě lékařskou zprávou a ve třetím případě průkazem historického vozidla.

Kdo může požádat o osvobození?
Vozidla registrovaná v ČR na elektřinu, vodík nebo hybridní pohon bez speciální SPZ s emisemi CO2 pod 50 g/km. O osvobození mohou požádat stejná vozidla registrovaná v zahraničí. Dále jsou to vozidla provozovaná domovy se zdravotním postižením, pokud slouží k přepravě těchto osob. K podání žádosti o osvobození je nutné vyplnit formulář na výše uvedených webových stránkách. K dispozici je několik možností podání.

EKO cena
Možnost zvýhodněné elektronické dálniční známky, tzv. „eko cena,“ platí jen pro vozy na stlačený zemní plyn, nebo biometan, tedy CNG nebo BioCNG. Ty mohou roční dálniční známku pořídit za 750 Kč, tedy poloviční cenu. Pro všechny ostatní platí standardní cena 1 500 Kč

Kontroly a pokuty
Na zpoplatněných úsecích bude dálniční známky kontrolovat Policie ČR a celní zpráva pomocí kamer ve vozidlech, na branách a také na odpočívkách a parkovištích. Řidiči, kterého systém odhalí, hrozí pokuta až 20 000 Kč. Pokuta také hrozí za zneužití systému osvobození. Podání žádosti, aniž by na ně měla právnická nebo fyzická osoba nárok, může mít za následek pokutu až 100 000 Kč. Pokud bude řidič řídit vozidlo na které se osvobození vztahuje, ale žádost nebyla podána, bude pokuta až 5 000 Kč.

Luděk Kortus