Kia ProCeed: Když se hranatá kombi nelíbí

07.12.2021
Kia ProCeed s karoserií shooting brake je určena pro zákazníky, kteří chtějí větší kufr, než má Ceed Hatchback a sportovnější design, než nabízí kombi Ceed Sportswagon.
Tato nabídka již není platná, ale můžete se podívat na jiné vozy

Kia ProCeed se objevila na trhu v roce 2018 a v letošním roce společně s ostatními karosářskými variantami prošel modernizací. V nabídce jsou dva přeplňované benzínové motory. 1.5 T-GDI je k dispozici s manuální 6stupňovou převodovkou nebo 7stupňovým automatem. Testovaný model s motorem 1.6 T-GDI je k dispozici pouze se zmíněným automatem.

 

Modernizace

Kompletně byla přepracovaná především přední partie vozu. Model je také označen novým logem. Sportovní vzhled podtrhují i nová osmnáctipalcová kola. V interiéru je použit velký přístrojový štít o úhlopříčce 12,3” v kombinaci s 10,25” obrazovkou infotainmentu. Po modernizaci došlo také k vylepšení bezpečnostních a komfortních prvků. Došlo také na full LED osvětlení.

 

Nejvyšší provedení GT

 Z hlediska výbavy představuje KIA ProCeed GT nejvyšší možnou úroveň této řady. Je k dispozici bezklíčový vstup/start a elektrické ovládání pátých dveří tlačítkem nebo bezdotykově. Pochvalu zaslouží sportovní sedačky Recaro, u řidiče elektricky ovládané a s pamětí. V zimě se hodí nejen vyhřívání sedaček, ale i vyhřívaný volant a vyhřívané přední sklo. Pohodu uvnitř udržuje dvouzónová automatická klimatizace. Poslouchat můžete za jízdy buď motor s nastavitelným zvukovým doprovodem z reproduktorů nebo prémiovou soustavu JBL.

 

Vrcholná motorizace

 Benzínový motor 1.6 T-GDI má dobrý nejen umělý zvuk, ale potěší také reálným zvukem dobře naladěného výfukového systému. Sportovní zvuk je slyšet hlavně při zrychlování nebo naopak při brzdění před zatáčkou, kdy převodovka řadí o několik stupňů níže a sází meziplyny. Intenzita zvuku motoru se mění podle zvoleného jízdního režimu. Nejzáživnější je právě v režimu Sport, kdy motor zároveň podává svůj nejvyšší výkon 204 koní. Reálná spotřeba, kterou jsme dosáhli během testu byla 8,2 litru na 100 km.

 

Inteligentní asistence

 Modernizovaná Kia ProCeed GT nabízí řidiči mnohem širší škálu aktivních asistentů. Adaptivní tempomat má funkci Stop&Go, vůz pomáhá řidiči aktivním systémem vedení v pruzích, upozorňuje na blížící se vozidla při vystupování a také aktivně zasahuje do řízení při detekci vozidla ve slepém úhlu. Hlídá příčný provoz za vozidlem, také s možným zásahem do řízení. Použití senzorů ze všech stran umožňuje řídit inteligentní automatické parkování v příčném a podélném směru.

 

Luděk Kortus, foto: autor