Jaký vybrat a jak často měnit olej v autě?

20.10.2020
Možná se vám někdy stalo, že na vás technik v servisu vyrukoval s nějakými čísly a pojmy jako viskozitní třída nebo výkonnostní norma. Možná vám i vysvětloval, jak často měnit olej, ale už jste to zapomněli? Nevadí, opakování matka moudrosti.

Vzhledem k průměrnému stáří vozového parku v ČR 15 let si vystačíte se znalostí jen několika málo pojmů. Novinky a výrobky mimo hlavní proud ponechme autorizovaným servisům a závodním týmům.

Výkonnostní kategorie oleje

O výkonnostní kategorii rozhoduje výrobce. Je uvedená v servisní knížce nebo v návodu vozidla, případně si ji můžete dohledat na internetu. Pro označení kategorie se používají normy:

  • API (USA)
  • ACEA (Evropa)
  • VW, MB (normy výrobců)

Pokud máte v servisní knížce uvedeno například API SL, ACEA C3 nebo VW504.00/507.00, hledejte ta samá označení na obalech od olejů v regálech. Značka oleje nerozhoduje. Pokud vám někdo tvrdí, že ano, tak ho berte vážně jen pokud provozujete flotilu tisíce náklaďáků.

 

Viskózní třída oleje (SAE)

Tady máte možnost volby vy jako řidič. Stejnou normu mohou splňovat oleje různých viskózních tříd. Obecná rada zní, že řídký olej patří do nových motorů a hustý do starších, protože mají větší vůle a vyhovuje jim silnější mazací film. Čím novější vůz, například v záruce, tím lépe uděláte, budete-li se ohledně viskozity řídit radou v návodu k obsluze nebo autorizovaného servisu.

 

Pro většinu aut vyhoví tyto viskozitní třídy:

  • 0W-30: řídký i za velkých mrazů, vhodný pro časté studené starty (v Moskvě)
  • 5W-30: řídký i za normálních mrazů, vhodný pro časté studené starty (v Praze, Brně, Ostravě …)
  • 10W-40: hustší, vhodný pro nové i opotřebené motory na dlouhé trasy s minimem studených startů
  • 15W-40: ještě hustší, vhodný pro motory před smrtí (stodvacítka, favorit, felicia)

 

Kolik litrů oleje koupit?

Pokud si do servisu chcete přinést vlastní olej, tak informaci naleznete v servisní knížce nebo v návodu k obsluze či na internetu. Udávaný objem náplně motorového oleje zaokrouhlete na litry nahoru. Zbytek se vám hodí k dolévání. Pokud si hodláte olej vyměnit sami, tak jste asi znalec a tyto rady nepotřebujete.

 

Mohou se oleje míchat?

Je lepší jakýkoliv olej nad ryskou než ten nejkvalitnější pod ryskou. Pokud jste pod ryskou příliš často, musíte do servisu nebo máte americký vůz.

 

Jak často měnit olej u motorů běžné produkce? 

Podle toho, jak chcete, aby vám motor vydržel. Po 10 000 km je to až přílišná péče, 15 000 km je to v pořádku, 20 000 km si zahráváte a 30 000 km věříte prodlouženým servisním intervalům s olejem long life. Tuto důvěru do něj vložte pouze prvních 60 000 km, pak přejděte na rozumný obecný interval 15 000 km nebo 2 roky.

Luděk Kortus, foto archiv