Co je to VIN kód vozu, kde ho najdu a jak zkontroluji?

08.09.2020
VIN, tedy Vehicle identification number – Identifikační číslo vozidla, je jak již název napovídá mezinárodní identifikátor vozů, který se skládá z řady písmen a číslic. Tak jako každý výrobek má výrobní číslo, i VIN kód je jakýmsi výrobním číslem motorových vozidel.

Díky VIN kódu si můžete prověřit historii vozidla. Pokud tedy přemýšlíte o koupi ojetého vozu, určitě byste neměli zapomenout na důkladné prověření vozu díky tohoto kódu. Kromě původu vozu a technického stavu, se můžete dozvědět i například, zda-li nebyl stočený tachometr.

Z čeho se VIN kód skládá?

První tři znaky jsou označeny jako WMI – World Manufacturer Identifier, tedy Světový kód výrobce a popisují výrobce vozidla. Následující znaky na pozicích 4 až 9 jsou označeny jako VDS – Vehicle Descriptor Section, tedy Popisný kód vozidla a označují model vozu. Znaky na pozicích 10 až 17 jsou označeny jako VIS – Vehicle Identifier Section a označují pořadové výrobní číslo, které jednoznačně identifikuje konkrétní vozidlo.

Kde se VIN kód nachází?

VIN kód může být umístěn hned na několika místech, záleží na značce vozu a modelu. Většinou bývá na místě, které je hůře dostupné a zaměnitelné.

  • Pod čelním sklem
  • Na dělící příčce motorového prostoru
  • Na horním lemu podběhu v motorovém prostoru
  • Na držáku pravé přední pružící a tlumící jednotky v motorovém prostoru
  • Nad podlahou u spolujezdce bývá umístěn typový štítek, na kterém je i VIN kód
  • Nad pravým kolem je vzadu na kabině umístěn typový štítek i s VIN kódem
  • Na horní ploše pravého podélníku šasi pod kabinou
  • V malém i velkém technickém průkazu vozidla

Kde a jak VIN kód zkontroluji?

Pro kontrolu VIN kódů existuje mnoho možností, některé jsou zdarma a jiné placené. Podle toho získáte množství informací o vozidle.

https://www.kontrolatachometru.cz/ – kontrola tachometru od Ministerstva dopravy

https://cz.vin-info.com/ – kompletní kontrola vozidla a jeho historie

http://www.vincheck.cz/ – další varianta kontroly vozidla