Chystáte se do Chorvatska? Buďte připraveni na všechno!

02.08.2021
Máte před sebou zaslouženou dovolenou v Chorvatsku? Jedete autem? Pak vás určitě bude zajímat, kde nejlevněji natankujete, kde budete muset platit mýtné a kudy je nejlepší cesta. Připravili jsme si pro vás pár tipů a rad, jak si vaši dovolenou užít bez starostí... A pár vozů, kterými se tam dostat.
Tato nabídka již není platná, ale můžete se podívat na jiné vozy

Trasa

 Do Chorvatska se autem dostanete nejrychleji přes Rakousko a Slovinsko. Samozřejmě záleží na tom, odkud vyjíždíte a kam v Chorvatsku máte namířeno, každopádně z většiny míst v ČR povede vaše trasa přes Mikulov či Hatě. 

Tankování 

Většina z nás před cestou na východ Evropy ani nepřemýšlí o tankování v ČR. Jedu přeci na východ, natankuju tam, bude tam levněji. A tady je právě chyba! Aktuálně je nejvýhodnější tankovat při cestě do Chorvatska v ČR, Rakousku či Maďarsku. Pokud to je jen trochu možné, vyhněte se tankování na Slovensku a Chorvatsku. Ceny benzínu a nafty by vás zde nemile překvapily, ale už by bylo pozdě a vy museli zaplatit mnohem více.

Mýtné

Rakousko a Slovinsko

Pro rakouské silnice je nutné zakoupit elektronickou dálniční známku, kterou však můžete objednat z pohodlí domova online. Aktuální cena rakouské dálniční známky pro vozidla do 3,5 tuny je v roce 2021 9,50 € za desetidenní známku a 27,80 € za dvouměsíční známku. Na Slovinsku vás také čeká nákup dálniční známky, v cenovém rozsahu 15 € na 7 dní nebo 30 € na měsíc. 

Chorvatsko

V Chorvatsku, na rozdíl od Rakouska a Slovinska, nefungují dálniční známky, ale mýtný systém. Při vjezdu na dálnici zde obdržíte kartičku, kterou při výjezdu z dálnice vrátíte a mýto uhradíte (pouze při průjezdu po mostě nebo tunelem se mýto platí obvykle již při vjezdu). Mýto je možné uhradit nejen hotově, ale i platební kartou, nebo si zakoupit tzv. ENC krabičku. Tato krabička umožňuje využívat vyhrazené ENC pruhy, a navíc s ní vyjdou poplatky o 21,74 % levněji.

Nezbytnosti

Ač se to zdá samozřejmé, než vyrazíte, měli byste mít dostatek nadcházejících věcí: balené vody, paliva, teplého oblečení pro případ nouze, spánku a drobných eurových mincí. I když se vám může zdát, že se jedná o hlouposti a že vždy můžete dobře pořídit na čerpací stanici, pokud uvíznete v horku v koloně, může vás dostatek vody zachránit od přehřátí.

Šťastnou a bezpečnou cestu!