Auto na operativní leasing: odpovědi na nejčastější otázky

10.08.2021
Je jen pro firmy? Je výhodnější? Můžu si pak auto koupit? Na jak dlouho si mám vzít operák? Klasické otázky, které se objevují na našem Facebooku. Dnes pro vás máme odpovědi. No a taky nějaká ta auta na operák...

Než se pustíme do odpovědí, rozeberme si co vlastně operativní leasing znamená. Operativní leasing, neboli operák, je dlouhodobý pronájem vozu. Vozidlo nesplácíte jako u klasického leasingu nebo úvěru, ale pouze si ho pronajímáte. To však neznamená, že to nemá své výhody. Auto na operák vás vyjde měsíčně levněji než běžný úvěr a navíc neřešíte servis. 

 

Vše záleží na smlouvě

Může moje auto na operák řídit kamarád? Můžu s autem dělat co chci a servis fakt neřeším? To jsou otázky, které se doopravdy liší smlouva od smlouvy. Pokud volíte vůz střední a vyšší třídy, můžete očekávat výměnu pneumatik či dálniční známku v ceně, ale pokud volíte méně drahou variantu, buďte připraveni, že i taková prasklá guma může jít na váš účet. Nemusíte se ale děsit, s osobní asistenční kartou (cena cca 500 Kč ročně), vás to nepřijde na skoro nic.  

Co se týká řidičů, i to záleží na smlouvě. Většina leasingových firem nemá problém s tím, když půjčíte vůz kamarádovi či těte, ale jsou i takové společnosti, kde se půjčování vozu limituje na nejbližší rodinu. 

 

Kolik km ročně potřebuji?

Vybrat ten nejnižší počet najetých km za rok se vám může vymstít. Ne jen, že tato varianta bývá většinou ne úplně cenově výhodná, ale někdy podceňujeme, kolik km vlastně najezdíme. Jistě, tipnete si, kolik km najezdíte za měsíc, ale za rok? To už je háček. Co když změníte zaměstnání a budete muset dojíždět dál? Rozmyslete si váš roční nájezd dobře, za ujetí více km než je povoleno budete pak platit zbytečně navíc. 

Češi nejčastěji volí nájezd mezi 15 a 20 000 km ročně a smlouvu volí na 2 – 3 roky. Leasingové společnosti se na roční a kratší operáky moc netváří, jelikož jim pak zůstane jen drahá ojetina. Také neplatí “čím delší, tím dražší”, vše záleží na zůstatkové hodnotě vozu. Jakmile se přehoupnete přes pomyslnou hranici výhodného nákupu ojetiny, i delší pronájem vás může stát méně. 

Leasingovky pak očekávají,že si od vás auto vezmou zpět a vy si pronajmete nové. Samozřejmě budete mít možnost si auto i koupit, ale obecně se to nedoporučuje.

 

A co to pojištění?

Každé auto na operativní leasing má v základu havarijní pojištění, pojištění čelního skla i povinné ručení. Nejste však z obliga. Pokud vám auto odcizí, platíte nájem i po dobu policejního pátrání. 

A to není vše. Může se totiž stát, že účetní hodnota vašeho vozu se liší od hodnoty tržní. Vezmeme to přímo z úst společnosti ALD: “Kdo má v rámci pojištění sjednáno pojištění na účetní hodnotu vozidla (GAP), bude hradit pouze spoluúčast. V případě standardního pojištění bez GAP pojišťovna vyplatí pojistné plnění podle tržní hodnoty vozidla platné v době odcizení.”.

Na závěr

Pozor si dejte ještě na cesty do zahraničí. Ne všechny společnosti vám dovolí odjet do zahraničí s vozem na operák. Nejlépe tedy uděláte, když se vždy budete řídit smlouvy. Pořádně si vše přečtěte a dobře spočítejte, než se rozhodnete, může vás to totiž přijít velmi draho. 

 

Audi A1 sportback

A1 Spb. 30 TFSI 81 kW

Od 7 524 Kč

Měsíčně bez DPH

Detail