Alfa Romeo Stelvio je nejrychlejší SUV na světě

29.06.2020
Model Stelvio Quadrifoglio, první SUV v historii značky, zaznamenal na okruhu Nürburgring rekord segmentu - 20 832 metru dlouhou smyčku Nordschleife zvládl za neuvěřitelných 7 minut a 51,7 sekundy.

Tento výkon učinil v roce 2018 ze Stelvia Quadrifoglio nejrychlejší SUV všech dob. Vůz je vybaven zážehovým přeplňovaným motorem 2.9 V6 Bi-Turbo o výkonu 510 k a točivém momentu 600 Nm, který jej dokáže rozpohybovat až na 283 km/h a udělit mu zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy.

 

Společná platforma s modelem Giulia

Sedan Giulia a SUV Stelvio mají mnoho společného. Například to, že v základní verzi mají pohon zadních kol. Ovšem mezi vozy k okamžitému odběru Stelvio v zadokolce nenajdete. Skladové vozy Stelvio představují mix roků výroby 2019 a 2020. V modelovém roce 2020 došlo ke kosmetickým úpravám interiéru a k upgrade infotainmentu a bezpečnostních asistentů.

Stelvio Quadrifoglio

Na rozdíl od vozů “běžných” výbav rekordman z Nürburgringu na svojí modernizaci teprve čeká. Modernizované Quadrifoglio mělo být představeno ještě tento rok. Uvidíme, nakolik jeho představení posune koronavirová odstávka. Ve skladových zásobách se ještě pár kousků z modelového roku 2019 najde. Milovníci italského přístupu k technice a designu mohou nyní ušetřit velmi zajímavé částky.

Stelvio Veloce

Veloce je název používaný pro nejvýkonnější Alfy Romeo. Výbava Veloce zahrnuje vnější oplastování v barvě karoserie, 20” kola z lehkých slitin, sportovní kožená a vyhřívaná sedadla elektricky nastavitelná v 6 směrech a hliníkové doplňky interiéru. Ihned k odběru jsou k dispozici vozy 2.0 GME s benzínovým přeplňovaným motorem o výkonu 280 k, osmistupňovou automatickou převodovkou a pohonem všech kol.

Stelvio Super 

I tento název výbavy má svoje místo v historii Alfa Romeo. 18” palcová kola nejsou tak ultimativní a přinášejí citelné zlepšení komfortu. Dalším poznávacím znamením této verze jsou prémiová textilní sedadla a bixenony s funkcí AFS. Ve výbavě Super jsou okamžitě k odběru vozy s benzínovým turbomotorem 2.0 GME o výkonech 280/200 koní a naftovým motorem 2.2 JTD s výkonem 210 k. Dostupné vozy ve výbavě Super mají automatickou převodovku a pohon všech kol.

Luděk Kortus, foto Alfa Romeo