Škoda Kamiq má silného rivala. Nelpěte na patriotismu a ještě ušetříte!

20.10.2021
Škoda Auto zažívá největší krizi od roku 2008. Zavírá většinu svých výroben, a tak si zákazníci na svůj oblíbený model počkají klidně i více než 12 měsíců. To ale vůbec nemusí být důvod k pláči. Na scéně je silný protivník, který je skladem, ihned k odběru, a to nejlepší? Naprosto identický populárnímu modelu Kamiq. Uznejte sami...
Tato nabídka již není platná, ale můžete se podívat na jiné vozy

Seat Arona je praktický SUV/crossover a předchůdce model Škoda Kamiq od automobilky Seat. Vzhledově jsou to dvě odlišná auta, avšak uvnitř nepoznáte rozdíl. Dovolte nám demonstrovat.

Motor

Obě dvě vozidla mají identický počet válců, kW i typ motoru. V základní výbavě se jedná o tříválec turbo 1.0 TSI 70 kW. Točivý moment (175 Nm), maximální otáčky (5 000RPM) i maximální krouťák (2 000 RPM) jsou také na chlup stejné, společně s pětistupňovou převodovkou. Oba motory jsou benzínové s přímým vstřikováním. Z obou vozů dostanete maximální rychlost 180 km/h, avšak Kamiq to zvládne z 0-100 o 4 vteřiny rychleji. 

 

Spotřeba

Zde jednoznačně vítězí Arona. V kombinované spotřebě se může zdát minimální rozdíl (pouhých 0.2 l/100km), avšak ve městě strčí Arona Kamiq do kapsy. Promované jako SUV do města, je celkem jasné, že zákazníka bude zajímat spotřeba právě ve městě. Zde má Škoda Kamiq 6.5 l/100km, zatímco Seat Arona se drží na 5.8 l/100km. Toto je rozdíl, který pocítí hlavně vaše peněženka cestou domů ve špičce.

 

Výbava

Ačkoliv je Kamiq jen o kousek větší, než Arona, a má i o chloupek větší kufr (pouze však po sklopení sedadel), kde Kamiq zaostává tak pak ve výbavě. Seat Arona má i v té nejnižší výbavě Apple Car Play/ Android auto, 5. letou záruku a online zákaznickou službu, která vám pomůže s aktualizací softwaru apod. V Kamiqu naopak naleznete veškeré přihrádky, a chytrá řešení týkající se zavazadlového prostoru. 

 

Pocit z jízdy

Oba dva vozy jsou tzv. vysoké kozy, aneb vozy, ve kterých sedíte vysoko, ale nejsou moc široké. Motorizačně jsou sice identické, přesto ale najdeme určité rozdíly. Škoda Kamiq má mnohem delší brzdnou dráhu, což je na vozidlo této velikosti spíše nešvar. Seat Arona má naopak zkrácené převody, což jeho akceleraci prospívá. Kamiq je pak tišší a lépe odhlučněný. 

 

Cena

Cena těchto modelů je velice zavádějící a odvíjí se od toho, co od vozu požadujete. Škoda Kamiq v základní výbavě začíná na 422 900 Kč, Seat Arona na 469 900 Kč. Pokud si vystačíte se základním modelem Kamiqu, vyjde vás pak samozřejmě levněji. Pokud však budete trvat na Apple Car Play či na parkovací kameře, základní výbava vám nestačí. Oba vozy jsou velmi populární i na operativní leasing a jako fleetová vozidla pro firmy. Modely pak pořídíte okolo 6 500 Kč s nájezdem 15 000 Km ročně na 36 měsíců.