Škoda Citigo: Nejprodávanější minivůz v Čechách už jen ze skladových zásob

16.04.2021
I přes ukončení výroby se Citigo v loňském roce stalo nejprodávanějším minivozem v Česku. Na autonaklik.cz si můžete vybrat z posledních skladových vozů se spalovacím motorem, s čistě elektrickým pohonem, s pětidveřovou nebo třídveřovou karoserií, a to za velmi zajímavé ceny.
Tato nabídka již není platná, ale můžete se podívat na jiné vozy

O benzínové verze po jejich úplném vyprodání však zákazníci nepřijdou. Citigo a sesterský Seat Mii reinkarnovali do Volkswagenu UP! s atmosférickými tříválci 1.0 MPI a přeplňovanými tříválci 1.0 TSI. Skladové vozy Citigo jsou oproti svému německému sourozenci výrazně levnější. Vyprodání se také blíží u plně elektrické verze. V tomto balení je to na několik let poslední elektrický minivůz domácí značky. Škoda Auto se dala slyšet, že elektromobil těchto rozměrů zatím neplánuje vyvíjet. Podívejme se na jeho technické parametry.

 

Zdroj energie

Lithium-iontová baterie má kapacitu 36,8 kWh a 60 Ah. Skládá ze 168 článků a má rozměry 1,1 × 1,7 m a výšku 0,3 m. Je umístěna v podlaze vozu pod sedadly a středovým tunelem. To má vliv na těžiště, a tak elektrické Citigo může řezat zatáčky s větší jistotou než jeho předchůdci se spalovacím motorem.

 

Jízdní výkony

Řidič může volit ze tří jízdních režimů. V režimu Normal je k dispozici maximální výkon 61 kW a točivý moment 212 Nm. Pružné zrychlení z 60 na 100 km/h tak vůz zvládá za 7,3 s, zrychlení z 0 na 100 km/h činí 12,3 s. Maximální rychlost činí 130 km/h. V režimu Eco je k dispozici výkon 50 kW a točivý moment 167 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h činí v tomto režimu 14,3 s, maximální rychlost činí 120 km/h. Výkon klimatizace v režimu Eco je lehce omezen. Nejúspornější jízdu nabízí režim Eco+. V tomto režimu je k dispozici výkon 40 kW a maximální točivý moment 133 Nm. Maximální rychlost činí 95 km/h. V režimu Eco+ je klimatizace vypnuta. Dojezd činí až 252 km.

 

Nabíjecí časy

U veřejné rychlodobíjecí stanice na stejnosměrný proud lze dobíjet baterii výkonem až 40 kW. Dobití baterie na 80 % její kapacity trvá 1 hodinu. U wallboxu při nabíjení výkonem 7,2 kWh trvá dobíjení na 80 % kapacity 4 hodiny a 15 minut. Vůz lze také nabít na 80 % kapacity z běžné domácí zásuvky na střídavý proud o výkonu 2,3 kW přes noc za 12 hodin a 43 minut. Citigo se umí dobíjet také během jízdy. Intenzitu rekuperace lze nastavit v pěti stupních.

 

A kolik vlastně uveze

Zavazadlový prostor o objemu 251 l sklopením opěradel zadních sedadel narůstá u třídveřové varianty na 951 l a u pětidveřové varianty na 959 l. Dlouhý rozvor 2 420 mm vytváří dostatek místa vzadu, což poskytuje prostor pro pohodlné cestování čtyřem osobám. Funkce Easy Entry u třídveřové varianty usnadňuje nastupování na zadní sedadla.

 

Luděk Kortus, foto Škoda Auto