Opravdu chcete prodat svůj ojetý vůz bez pomoci?

08.12.2021

Rozhodli jste se prodat svůj ojetý vůz, ale záleží vám na tom, abyste dostali co největší cenu a ideálně se nemuseli dlouho dohadovat s bazarníkem, který tam vždycky najde škodu, která ještě ani nenastala. Jenže prodej ojetého vozu není jen tak. Musíte to udělat správně a dát si pozor na rizika. A že jich pár je!

Pokud prodáváte bez pomoci prostředníka, máte dvě možnosti. Dát svůj vůz na internet, anebo s ním přijet do bazaru. Prodejem online se samozřejmě vyhýbáte otravnému objíždením bazaru a případným dohadám s bazarníky. Jestli jste zvolili internet, připravte se na následující.

Jak připravit auto do prodeje

Pojďme si tedy rozebrat pár bodů. Za prvé, mytí je základ. I když se to zdá jasné, někteří zákazníci přijedou do bazaru s autem „na prase“ a se spoustou osobních věcí uvnitř. Pro online inzerci to ale platí jakbysmet. Špinavé auto se na fotkách moc nevyjímá, což nás přináší k druhému bodu – focení. Vozidlo foťte vždy bez kapek a suché, rovně a bez useknutých částí, a ze všech stran. I kufr. Nesnažte se vyhnout šrámům či nehezkým místům. Nepřidá vám to na zákaznících, a ti, co se do vaší pasti perfektního vozu lapí, stejně odejdou zklamaní a vy ztrácíte čas. Nezapomeňte, že spousta lidí už z fotografie pozná, o jaký druh výbavy se jedná. Šetřete čas jim i sobě. Pokud vaše fotky nebudou dokonalé, může to v potenciálním kupci vytvářet pocit, že je vám prodej jedno, nebo, že něco skrýváte.

Kde online inzerovat

Starší auta se vždy vyplatí inzerovat na bazos.cz či sbazar.cz. Využijte topování inzerátu, kde za peníze budete více vidět ve vyhledávání vozů. Další inzerntí portál je sauto.cz, kde se vyplatí inzerovat všechny vozy s hodnotou od 200 tis nahoru. Cena inzerátu je zde ale dražší, a pravidelně jí platíte každých 14 dní. Vyplatí se inzerovat i na Facebooku v kategorii Marketplace. Zvlášť, pokud si myslíte, že v bazaru nemáte šanci.

Když tvoříte inzerát, do nadpisku vždy uveďte značku, model, motorizaci, výbavou linii, výkon a karoserii. Např. Škoda Octavia RS 2.0 TDI 135 kw kombi. Pokud na inzertním portále vyplňujete výbavu, dejte si záležet, ať je co nejpřesnější. Pokud píšete popisek (např. na bazos), určitě všechny údaje o historii a stavu. Inzeráty bez uvedených kilometrů nebo roku výroby vypadají podezřele. Opět si šetříte svůj čas i potenciálního kupce. A to nejdůležitější – dejte si pozor na interpunkci a pravopisné chyby. Nikdo vám nedá ani 500 Kč pokud neumíte dobře gramatiku.

Jak jednat se zájemcem a dát si pozor na podvod/nefér jednání?

Kupující by vám neměl být po telefonu nesympatický. Pokud se vám podle hlasu nezdá, nebo po vás chce něco, co vám není příjemné, nebojte se zavěsit. V dnešní době vás téměř vždy při inzerování vozu osloví podvodník. Praktik mají několik a ne vždy je patrné, že jde o podvod. Ignorujte kupující ze zahraničí, pokud vám nebudou znít dostatečně věrohodně. Na dálku vozidlo  neprodávejte. Pokud je klient od vás dál a požaduje další fotky nebo video, vyjděte mu vstříc. Vy prodáváte a on nakupuje použitou spotřební věc. Je to fér i přes časovou náročnost.

Deal hotov

Při návštěvě má kupující nárok na testovcí jízdu. Běžně se lidé chtěji projet a zjistit, jestli je vše v pořádku. Umožněte mu to, ale rozhodně jeďte s ním. Nikdy nevíte, co se může stát. Dojde-li na prodej, vždy spolu podepište papírovou kupní smlouvu. Vyžádejte si občanský průkaz toho, kdo vůz bude kupovat. Opište si sami z něj identifikační údaje pro smlouvu a zkontrolutje vzor podpisu.

Plácli jste si a chcete převést vozidlo. To je vždy lepší udělat co nejdříve. Kupující by vám měl dát úředně ověřenou plnou moc, která umožní, abyste na něj auto přepsali. V ten moment od něj potřebujete zelenou kartu a musí si sjednat pojištění. Vy si necháte VTP i TP a půjdete na úřad. Vozidlo ale musí mít evidenční kontrolu. To stojí cca 450 Kč a přepis na úřadě zhruba 800 Kč.

Je tu ale možnost si vzít od kupujícího zálohu a nechat ho s vozidlem odjet. Tento krok doporučujeme pouze v případě, když v kostech cítíte, že mu můžete věřit. Kupující vám může dát třeba 5 000 Kč a vy je pošlete zpět ve chvíli, kdy bude vozidlo přihlášeno, a on vám pošle potvrzení. V ten moment se domluvte, ke kterému dni zrušíte pojištění. Doporučujeme rušit neprodleně.

Pokud kupující odjede s vozem domů a způsobí nehodu když není na něj přepsané, veškeré problémy jdou za vámi. V lepším případě ztratíte bonusy na pojištění a zdraží se vám. V tom horším se někomu něco stane a problémy půjdou za vámi. Nezapomínejte, že nové auto na první cestě domů pro někoho může být výzva a riziko.

 

Vyděsili jsme vás? Nejste na to sami. Rádi vaše vozidlo naceníme a vše vyřídíme zde: https://autonaklik.cz/nejlepsi-vykupni-cena/

Zde si stáhněte plnou moc, abychom za vás mohli vozidlo prodat:

plna-moc-k-prepisu