Operák nebo úvěr? Co je pro vás výhodnější?

24.02.2020
Pořizujete si nový vůz, ale zaplatit celou částku hotově nechcete nebo nemůžete? Pak si u nás můžete vybrat mezi klasickým úvěrem a operativním leasingem.

Výhody a nevýhody úvěru

Úvěr, který asi všichni známe – ve většině případů zaplatíte nějakou část předem, tzv. akontaci, a poté splácíte každý měsíc určitou částku dokud není auto vaše. Jedná se o nejčastější způsob financování nového vozu. Úvěru mohou využít jak větší firmy, tak i živnostníci nebo fyzické osoby. Součástí splátek může být, ale i nemusí, povinné ručení, havarijní pojištění, sami pak platíte poplatky za rádio, silniční daň, náklady za přezutí vozu nebo pozáruční opravy. Samozřejmostí je také nutnost prokázat způsobilost ke splácení úvěru.

Výhody a nevýhody operáku

Způsobilost je třeba prokázat také u operativního leasingu, ale není nutno platit akontaci a po schválení rovnou můžete odjet ze salonu ve svém novém voze.
Operativní leasing si můžete obvykle zvolit ve dvou kategoriích – standart nebo full servis. Pokud si zvolíte o něco dražší full servis, jezdíte téměř bez starostí, v ceně je totiž pojištění, pneumatiky i servis vozidla.
Operativní leasing se obvykle pořizuje za 2-3 roky a pak svůj vůz vyměníte za nový. Výhodou tak je, že se vám vůz neokouká ani neopotřebí. Nevýhodou pro některé může být, že po skončení OL vůz není váš. Obvykle si jej za výhodnou cenu můžete odkoupit.