Jak na zamlžená skla v autě?

03.03.2021
Okna vozu se vám mohou zamlžit zevnitř v mnoha situacích v jakémkoliv ročním období. Vznik kondenzace závisí na teplotě a vlhkosti. Typickým příkladem je, když do promrzlého auta na parkovišti na horách nastoupí posádka rozehřátá po lyžování. Zamlží se kompletně všechna okna tak, že řidič nevidí vůbec nic. Jak se kondenzace uvnitř co nejrychleji zbavit?

Auto plné lyžařů se zamlženými okny a řidič stírající přední sklo zevnitř rukavicí, čepicí nebo čímkoliv co je po ruce, je na výjezdech z horských parkovišť poměrně častý úkaz. Nechme teď stranou, že se na českých horách momentálně nelyžuje. Vyjet se špatným výhledem na silnici je hrubou řidičskou chybou, která snadno může způsobit nějaký malér. Přitom odmlžit auto je možné během několika minut ještě na parkovišti. Rychlost odpaření kondenzace bude záležet na správném nastavení toho, co máte v autě k dispozici. Jaké nastavení vám zajistí co nejrychlejší odmlžení? Vezměme to od jednodušších výbav po ty sofistikovanější.

 

Auto bez klimatizace

Nastartujte motor, stáhněte všechna okna do poloviny, zapněte topení naplno, zapněte vnější okruh cirkulace vzduchu a proud vzduchu na maximum nasměrujte na přední sklo. Zapněte vyhřívání zadního skla. Chvíli trvá, než začne auto topit. Mezitím si venku můžete pečlivě odstranit sníh z lyží a lyžáků. Bundy, čepice, rukavice a další mokré věci dejte do kufru. Oklepejte si dobře boty a vysypejte sníh z koberců. Když se začnou na předním skle objevovat suché fleky máte vyhráno a za chvíli můžete jet.

 

Auto s manuální klimatizací

Nastartujte, stáhněte okna, topení na max, větrání na max na přední sklo, zapněte klimatizaci, zapněte vnější cirkulaci a vyhřívání zadního skla. Vzduch zvenku je sice studený, ale sušší. Až se ohřeje, pojme do sebe více vlhkosti a klimatizace mu ji ještě ubere. Pak už stačí chvilku počkat, než vůz začne topit.

 

Auto s automatickou klimatizací

Moderní klimatizace mají speciální tlačítko na odmlžování a odmrazování čelního skla s vyobrazením piktogramu čelního skla a nápisem MAX. V režimu AUTO poznají, že je třeba zahřát jako první čelní sklo a sami si nastaví teplotu a proud vzduchu. Poznají také jaká je vlhkost, takže nemusíte zasahovat do volby recirkulace vzduchu.

 

Další příplatkové vychytávky

Vyhřívání předního skla nebo nezávislé topení umí nejen velice účinně odmlžovat, ale také odmrazovat. Nezávislá topení lze programovat na určitý čas nebo dálkově ovládat. Pro co nejlepší účinnost je dobré spouštět je dostatečným předstihem. Ale v nepříznivých podmínkách je možné, že i tak se nevyhnete otevření oken a spuštění klimatizace naplno.

 

Chemie proti mlžení

Může být krátkodobě účinná, ale ještě nikdo nevymyslel antifog, který by na skle nedělal šmouhy. Dobrou prevencí je udržovat skla zevnitř pečlivě vyleštěná, odpařování vody z čistých skel probíhá rychleji.

 

Co když se mi mlží auto zevnitř i v méně extrémních podmínkách?

Je možné, že máte zapnutý uzavřený okruh cirkulace vzduchu nebo jezdíte s vypnutou klimatizací, a tím se zvyšuje vlhkost vzduchu ve vozidle. Také se doporučuje pravidelně měnit kabinový filtr vzduchu. Pokud je zanesený, vzduch do auta neproudí dostatečně rychle a vlhkost ve voze zůstává.

 

Luděk Kortus, foto: Škoda Auto