Co škodí autobaterii a jak se o ni starat?

22.02.2021
I když jsou moderní autobaterie prezentovány jako bezúdržbové, neznamená to, že nevyžadují žádnou péči. Doba dolévání destilované vody sice už skončila, je však třeba i nadále vést v patrnosti provozní podmínky auta. Jestli vám v mrazech autobaterie vypověděla službu, níže se dozvíte proč.

Obvyklá životnost autobaterií v našich podmínkách je čtyři až šest let. Na její zkrácení nebo prodloužení má vliv především pravidelné dobíjení jízdou nebo nabíječkou, počasí a způsob, jakým používáte spotřebiče ve voze.

 

Ochrana před vlivy počasí

 Ačkoli se to jeví jako paradox, baterii nejvíce poškozují vysoké letní teploty. Proces vzniku usazenin a ztráty kapacity se za vysokých teplot urychluje. Poškození baterie teplem se projeví až na podzim nebo v zimě při nízkých teplotách, kdy baterie nemá dostatek energie na studený start motoru. Pokud je to možné, nenechávejte v létě auto celé dny stát na prudkém slunci a občas se projeďte po delší trase. Zima je pro baterii mnohem příznivějším obdobím, nedochází k tak rychlému vzniku usazenin v článcích a ztrátě kapacity. Potřebuje sice pro start více energie, ale nabitá na plnou kapacitu je schopná startovat i v–50 stupních celsia. Pokud jezdíte v zimě pravidelně delší trasy, neměli byste pocítit problém.

 

Dobíjení jízdou

Pokud jezdíte denně, akumulátor se dobíjí pravidelně, a to mu prospívá. Jestliže ale jezdíte pouze krátké trasy, při kterých se akumulátor nestačí dobít, naopak mu škodíte. Pokud jezdíte málo, dochází v článcích akumulátoru k usazeninám, které vedou ke snížení kapacity a zkrácení životnosti. Na druhou stranu, abyste nemuseli nikdy akumulátor dobíjet nabíječkou, museli byste jezdit denně 8 hodin. To v praxi není dost dobře možné. Tak alespoň nezapínejte světla, ventilátor a vnitřní osvětlení, když neběží motor.

 

Dobíjení nabíječkou

V případě, že jezdíte málo dobíjejte autobaterii alespoň jednou měsíčně. Nabíječka nepředstavuje velkou investici a přežije mnoho vašich autobaterií a může sloužit více autům v rodině. V případě, že nejezdíte vůbec, nabíjejte baterii jednou za čtvrt roku. Nabíjením předcházíme tomu, aby došlo k takzvanému hlubokému vybití, kdy napětí v článcích klesne pod kritických 1,75 V. Pak již baterii nelze oživit.

 

Čištění baterie

 Životnost baterie prodloužíte pravidelným čištěním kontaktů a odstraňováním bílé oxidace na nich. Čištění kontaktů se nejlépe provádí nekovovým kartáčkem a směsí jedlé sody a vody. Kontakty před spojením vysušte do sucha. Před čištěním baterii úplně odpojte nejprve mínusový a potom plusový pól. Zabráníte tím, aby došlo k náhodným zkratům.

 

Luděk Kortus, foto archiv