Buďte ready na zimu s Autonaklik.cz!

22.11.2021

Zima se blíží a v pátek má dokonce sněžit. Připravte se na zimu s Autonaklik.cz a buďte sněhoví králové silnic!

Zimní pneu

Zimní pneumatiky jsou to nejdůležitější. Zákon říká, že od prvního listopadu je na autě musíte mít, pokud je na silnicí sníh, led nebo námraza. Platí to ale i pro vás v Praze. Stačí, když je poué riziko sněhu či námrazy. Zimní gumy je nutné mít alespoň 4mm hluboké, aby vás řádně ochránily proti ledu. Díky vysokému obsahu přírodního kaučuku zůstává zimní pneu pružná i v teplotách pod nulou. Čím měkčí vzorek, tím lépe přiléhá k silnici. Každý blok běhounu obsahuje stovky malých drážek, které se starají o rychlý odvod vody a tím i ochranu proti aquaplaningu. Do sněhu a ledu se navíc zaryjí jako drápy a nedovolí pneumatice proklouznout. Hluboký vzorek běhounu nabírá při každém otočení sníh a ukládá jej do širokých kanálků. Na sněhu a ledu zabírá nejlépe sníh. Zimní gumy jsou nejúčinnější při teplotách pod +7 °C.

Jen je nezapomeňte po zimě sundat. Pokud byste si je nechali, mohlo by se vám to vymstít. Zaprvé je rychle sjedete, což vede k výdajům za nové pneu. Zadruhé vás vzorek zradí v krizových situacích.

Kapaliny

Než začne zima, je potřeba zkontrolovat chladicí kapaliny pod kapotou. Aby motor dobře fungoval, musí mít správnou teplotu a zahřívat se pomalu a opatrně. Chladicí kapalina je kombinací nemrznoucí směsi a destilované vody, která má za úkol odvádět teplo z motoru do chladicí soustavy, aby se váš motor nepřehřál. Voda, která byla použita na chlazení motoru, se v chladiči znovu ochladí vzduchem a následně je připravena celý cyklus opakovat. Nezapomeňte ale, že voda mrzne už při 0 ° C, což znamená, že budete potřebovat ještě nemrznoucí směs. Pravidelná výměna a doplňování chladicí kapaliny vám zajistí bezproblémovou jízdu i v extrémních mrazech a může dokonce zabránit vážnějším problémům.

Stejně důležitá je kapalina v ostřikovačích. Kvalitní kapaliny do ostřikovačů, které jsou určené pro zimní provoz, obsahují přírodní líh (nejčastěji směs demineralizované vody, lihu a ethylenglykolu kvůli odolnosti v nižších teplotách), jen si za ně připlatíte. Nejlevnější kapaliny jsou založeny na bázi jedovatého methanolu, ten je ale toxický a může vašemu vozu ublížit i jako rozpouštědlo. Ničí tak pryžová těsnění, lišty stěračů a hlavně plastové kryty světel. Do nekvalitních kapalin se také někdy přidává aceton, který je velmi účinným rozpouštědlem, a to tak silným, že dokáže narušit i lak auta. Proto hlavně u zimních směsí sledujte složení produktu a kupujte jen takový, který neobsahuje aceton a methanol.

Dobrý výhled z vozu kvalitní kapalina v ostřikovačích sama o sobě nezajistí. Potřebujete i funkční stěrače a čistá okna zevnitř. Vřele doporučujeme vyměnit před zimou gumičky ve stěračích. Může se zdát, že se jedná o prkotinu, ale uvidíte, jak vám bude užitečná.

Výbava

Poslední, ale neméně důležitá je výbava. Znáte to, sednete si do auta a začnete bědovat, že jste si měli právě tuto věc dát do auta už včera. Neporklínejte se a připravte si následující. Deka se hodí, pokud někde zůstanete a budete čekat na pomoc. Lopatka je ideální na odhrabávání hlubokého sněhu. Je mnohem lepší sníh odstraňovat pomocí lopatky, než pomocí rukou, ty by vám mrzly. Písek se zase hodí pro případ, kdy se dostanete na led a kola nemají šanci chytit se podkladu. V nejtěžších podmínkách je nutné použití řetězů, které samozřejmě nemusíte vozit s sebou vždy, ale pokud máte namířeno do hor, bez nich to nekoušejte. Na některých silnicích je jejich využití dokonce přikázáno dopravní značkou. Na závěr by v kufru auta nemělo chybět lano. Může pomoci jak vám, tak někomu jinému, kdo bude potřebovat vaši pomoc. Pokud taháte auto například ze závěje, využijte mírné škubnutí. Pokud byste se snažili o jemné rozjetí, nejspíš vám začnou také prokluzovat kola.